Calendar

Lis
13
St
Jeleni a runy. Jak přistupovat k soliterním literárním dílům (Úvod do medievistických disciplín a témat) v posluchárna 147 (Ústav řeckých a latinských studií, FF UK)
Lis 13 @ 12:30 – 14:05
Jeleni a runy. Jak přistupovat k soliterním literárním dílům (Úvod do medievistických disciplín a témat) @ posluchárna 147 (Ústav řeckých a latinských studií, FF UK)

Přednáška z cyklu Úvod do medievistických disciplín a témat.

Přednášku pronese PHDr. Jiří Starý, PhD., Ústav germánských studií FF UK Praha.

Kompletní program kurzu zde.

Lis
14
Čt
The Imprisoned: The Winner Takes it All: Leonora Christina’s Memory of Sufferings v Faculty of Arts, room P319
Lis 14 @ 17:30 – 19:00
The Imprisoned: The Winner Takes it All: Leonora Christina's Memory of Sufferings @ Faculty of Arts, room P319

Lecurer: Pernille Hermann (Aarhus).

Annotation:

Leonora Christina (1621-1698), the daugther of the Danish king Christian IV, spent more than two decades in prison, accused of being the accomplice of her husband, Corfitz Ulfeldt, whom was killed for high treason. From this experience grew a most fascinating autobiography, with high narrative quality and an immensely high amount of details from everyday life in prison. The lecture will introduce to Leonora Christina’s autobiographical works, it will discuss how this highborn 17th-century women created the image of a strong and righteous heroine, and how she renewed the autobiographical genre by establishing new textual dialogues. The autobiography of Leonora Christina Ulfeldt is translated into English in Memoirs of Leonora Christina (transl. F.E. Bunnett) London 1872.

The lecture is a part of the series Me and the World … Autobiography in Medieval and Early Modern Europe.

Lis
20
St
Dějepisectví středověku mezi tradičními narativy a moderními trendy (Úvod do medievistických disciplín a témat) v posluchárna 147 (Ústav řeckých a latinských studií, FF UK)
Lis 20 @ 12:30 – 14:05
Dějepisectví středověku mezi tradičními narativy a moderními trendy (Úvod do medievistických disciplín a témat) @ posluchárna 147 (Ústav řeckých a latinských studií, FF UK)

Přednáška z cyklu Úvod do medievistických disciplín a témat.

Přednášku pronese  Mgr. Jaroslav Svátek, PhD., Ústav českých dějin FF UK Praha; CMS.

Kompletní program kurzu zde.

Lis
21
Čt
Konference Music in Bohemia around 1400: Crossroads of traditions v Vila Lanna
Lis 21 @ 9:30 – Lis 22 @ 13:00
Konference Music in Bohemia around 1400: Crossroads of traditions @ Vila Lanna

Projekt Staré mýty, nová fakta: české země v centru hudebního dění 15. století zve na mezinárodní konferenci Music in Bohemia around 1400: Crossroads of traditions / Hudba v českých zemích kolem roku 1400: Rozcestí tradic.

PROGRAM

Webové stránky

Konferenci organizuje  MÚA AV ČR, FF UK.

The Convert: Narrating the New Self: Conversion Stories as Autobiography v Faculty of Arts, room P319
Lis 21 @ 17:30 – 19:00
The Convert: Narrating the New Self: Conversion Stories as Autobiography @ Faculty of Arts, room P319

Lecturer: Ryan Szpiech (Michigan).

Annotation:

In this lecture, I will discuss the first-person accounts of various medieval religious converts including Hermann the Jew, Abner of Burgos, and Anselm Turmeda. I will consider how the basic form of a conversion story—from Paul and Augustine to Bunyon, Rousseau, and Joyce—lends itself to narrative drama, suggesting that autobiography is not just a portrait of the self, but a story of the self’s transformation.

The lecture is a part of the series Me and the World … Autobiography in Medieval and Early Modern Europe.

Lis
22
The Birth of Spanish in 3D: A Search for Its Origins v Faculty of Arts, Celetná, room 108
Lis 22 @ 10:00

Prezentace výukového filmu o dopadu překladů z arabštiny na vývoj kastilštiny jako intelektuálního a politického jazyka, diskuse. Více informací: https://birth-of-spanish.rll.lsa.umich.edu/

The lecture is going to be delivered by Ryan Szpiech from the University of Michigan.

Jews forcing Jews: The Legend of the Qaraites in Medieval Castile v Faculty of Arts, Celetná, room 234
Lis 22 @ 11:00

Numerous medieval Jewish writers mention with scorn the presence of Qaraites in the Iberian Peninsula. However, no definitive evidence of their presence has survived. This talk will examine one account of their disappearance: the legend of the forced conversion of Qaraites by Rabbanites told by Jewish convert Abner of Burgos. A reading of the account in context shows that the story serves to encourage conversion within the Jewish community by representing “turning” as a natural and recurring phenomenon in Jewish life.

The lecture is going to be delivered by Ryan Szpiech from the University of Michigan.

Deadline: Vnitřní soutěž o pozici postdoka (Progres Q07)
Lis 22 @ 23:59
Deadline: Vnitřní soutěž o pozici postdoka (Progres Q07)

Progres Q07 („Centrum pro studium středověku“) vyhlašuje jednorázovou vnitřní soutěž o pozici postdoka na období 01/2020 – 12/2020

Vítěz soutěže získá pozici v kategorii VP1 do výše max. 0,5 úvazku (při 0,5 úvazku financovanou 15 000 Kč hrubé mzdy), a to po dobu 12 měsíců (1. ledna – 31. prosince 2020).

Přihlášky do soutěže, obsahující 1) popis projektu, 2) popis jeho předpokládaného publikačního výstupu, 3) CV a 4) výhled na grantovou spolupráci v rámci FF UK, je třeba zaslat na adresy jan.cermak@ff.cuni.cz a barbora.kosikova@ff.cuni.cz, a to nejpozději do 22. listopadu 2019.

Progres Q07 předpokládá, že další kolo soutěže bude vyhlášeno v roce 2021.

Případné dotazy lze zasílat na adresy jan.cermak@ff.cuni.cz či lucie.dolezalova@ff.cuni.cz.

Kompletní informace k soutěži

Lis
27
St
Právní medievistika (Úvod do medievistických disciplín a témat) v posluchárna 147 (Ústav řeckých a latinských studií, FF UK)
Lis 27 @ 12:30 – 14:05
Právní medievistika (Úvod do medievistických disciplín a témat) @ posluchárna 147 (Ústav řeckých a latinských studií, FF UK)

Přednáška z cyklu Úvod do medievistických disciplín a témat.

Přednnášku pronese PHDr. Jakub Razim, PhD. et PhD., PF MU Brno, PF UP Olomouc.

Kompletní program kurzu zde.

Lis
28
Čt
The Agha: Talking about the Self in the Ottoman World v Faculty of Arts, room P319
Lis 28 @ 17:30 – 19:00
The Agha: Talking about the Self in the Ottoman World @ Faculty of Arts, room P319

Lecturer: Petr Kučera (Hamburg).

Annotation:

It has been assumed by scholars that, in the Ottoman world, autobiographies were extremely rare due to the collectivist nature of the Ottoman-Islamic culture where adherence to a fixed canon of narrative instruments and a strict separation between the public and the private formed an obstacle to the individualistic expression of the Self. This lecture will show that it is rather our fixation on certain genres that hinders us to see autobiographical traits in texts that usually do not fit the category “autobiography”. Furthermore, it will offer an analysis of one of the most famous Ottoman-Turkish autobiographical works, Osman Ağa’s fascinating account of his captivity in Austria and his subsequent carrier as interpreter and diplomat for the Imperial Court (written 1724-1725).

The lecture is a part of the series Me and the World … Autobiography in Medieval and Early Modern Europe.

Úvod > Calendar